Держпродспоживслужба Кіровоградщини продовжує перевірки об’єктів водопостачання та водовідведення Рекомендовані

В області тривають комісійні обстеження об’єктів водопостачання та водовідведення спеціалістами районних і міських управлінь та відділів Держпродспоживслужби Кіровоградщини спільно з органами місцевого самоврядування. З початку карантину фахівці здійснили 885 комісійних обстежень і позапланових перевірок об’єктів водопостачання та 30 обстежень об’єктів водовідведення. На 657 об’єктах водопостачання (119 - централізованого, 538 – нецентралізованого) та 22 об’єктах водовідведення було виявлено порушення.

Для об’єктів централізованого водопостачання характерними порушеннями є наступні: не проводиться очищення водонапірних веж, не облаштовані зони санітарної охорони навколо підземних джерел водозаборів, виробничий лабораторний контроль води, яка надходить у водопровідну мережу, в повному обсязі не здійснюється, профілактичне промивання та дезінфекція водопровідних споруд не проводиться систематично, відсутній достатній запас дезінфікуючих засобів для обробки води на малих водогонах. Водопровідні мережі застарілі, потребують постійного ремонту, а деякі - повної заміни.

Приміром, водогін КП «Міськводоканал» у м. Бобринець - санітарно-технічний стан приміщення станції водоочистки другого підйому та наявного технологічного обладнання і трубопроводів незадовільний, ревізія та підсипка фільтрувального шару швидкісних фільтрів проводиться несвоєчасно, змінено технологію очистки води - процес коагуляції не проводиться, знезараження води до очистки не проводиться, здійснюється лише знезараження води після очистки перед виходом у мережу. Результати лабораторних досліджень води на підприємстві і з мережі в січні – лютому поточного року не відповідали нормативним вимогам за санітарно-хімічними показниками по органолептиці, водневому показнику, загальній жорсткості, сухому залишку, сульфатах. На даний час проводиться реконструкція очисних споруд водопідготовки згідно з проектною документацією. На момент обстеження КП «Міськводоканал» вже проведені будівельні роботи на станції очистки питної води, підведені трубопроводи, придбані насосні установки. Роботи тривають.

Водогони Костомарівської, Буховецької, Рощахівської, Витязівської, Василівської сільських рад Бобринецького району – не здійснюється систематичний виробничий лабораторний контроль за якістю та безпечністю питної води, профілактичне промивання та дезінфекція водопровідних споруд, не розроблені проекти організації зон санітарної охорони для підземних джерел водогонів.

Комунальне підприємство «Мала Виска Водоканал» має 16 джерел питного водопостачання для водогону (13 артезіанських свердловин та 3 шахтних колодязі). Протягом 2020 року не проводився лабораторний контроль якості води за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками.

Разом з цим, на водогоні КП «Новгородківське госпрозрахункове підприємство «Комунальник» вимоги припису, наданого за результатами планової перевірки, виконуються. Спеціалістами Новгородківського районного відділу Держпродспоживслужби області встановлено, що підприємство підготувало проєкт про організацію зон санітарної охорони (ЗСО) на існуючі свердловини, провело розмежування їх на місцевості, організувало зону санітарної охорони водного об’єкта шляхом поновлення огородження першого поясу, в свердловинах здійснюється відомчий лабораторний контроль води, проводяться лабораторні дослідження радіаційної безпеки питної води. Власників земельних ділянок, які межують із ЗСО, поінформовано щодо режиму їх використання. Крім того, голові Новгородківської селищної ради запропоновано визначити резервні джерела нецентралізованого водопостачання.

Найбільше водогонів обстежено у Маловисківському районі (23), Новоархангельському (14), Знам’янському (13), Світловодському (12), Благовіщенському (12), Добровеличківському (10).

На об’єктах нецентралізованого водопостачання (громадські колодязі, свердловини) не систематично проводиться чищення колодязів та дезінфекція води, відсутній лабораторний контроль води в повному обсязі згідно ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання населенню», не проводиться щорічне планове обстеження споруд джерел, не оформлені санітарні паспорта на джерела нецентралізованого водопостачання тощо.

Наприклад, на території Полтавської сільської ради Компаніївського району третина обстежених колодязів (10) громадського користування не паспортизовані, виробничий лабораторний контроль за якістю та безпечністю питної води не проводиться.

Громадські колодязі Костомарівської, Буховецької, Рощахівської, Миколо-Бабанської, Витязівської, Василівської сільських рад Бобринецького району – частина колодязів потребує ремонту (відмостки, зруби, відсутні кришки, лавки біля колодязів), періодичний лабораторний контроль води не здійснюється, санація колодязів та знезараження води не проводиться, санітарні паспорта на колодязі не оформлені.

Найбільше перевірок щодо утримання громадських колодязів, свердловин проведено у Знам’янському районі (154), Устинівському (95), Благовіщенському (76), Онуфріївському (69), Бобринецькому (60). У м. Світловодськ перевірено 17 громадських криниць.

Під час обстежень та перевірок об’єктів водопостачання області лабораторно було досліджено 332 проби питної води з централізованих джерел та мереж, 288 проб води з нецентралізованих джерел. За результатами в 11 зразках води з об’єктів централізованого водопостачання та 18 зразках з нецентралізованих джерел виявлено відхилення за санітарно-хімічними показниками. Також досліджено 37 проб поверхневої води з водойм, де розміщені водозабори для водогонів, відхилень не виявлено.

Що стосується об’єктів водовідведення, очисні каналізаційні споруди потребують капітального ремонту та реконструкції, не всі аеротенки працюють, піскоуловлювачі та відстійники потребують очищення, каналізаційні стоки після очистки не дезінфікуються. Також працівники, які безпосередньо пов'язані з обслуговуванням каналізаційних споруд, несвоєчасно проходять обов’язкові профілактичні медичні огляди.

Так, каналізаційні стоки від житлових будинків в с. Созонівка Кропивницького району надходять в каналізаційну напірну станцію, звідки по мережі труб відкачуються у два зруйнованих накопичувача і без очищення стікають по відкритій земельній ділянці до полів фільтрації, де просочуються в ґрунти, санітарно-захисна зона від полів фільтрації не витримана. В м. Новоукраїнка очисні споруди знаходяться в аварійному стані, потребують ремонту або повної заміни, приміщення хлораторної знаходиться в незадовільному стані, територія каналізаційно-насосної станції не огороджена, є вільний доступ сторонніх осіб, приймальні колодязі відкриті. В м. Мала Виска на очисних каналізаційних спорудах не проводиться знезараження стічних вод.

Перевірено роботу всіх очисних споруд у Новомиргородському, Знам’янському, Новоукраїнському, Гайворонському, Олександрівському, Маловисківському, Долинському, Бобринецькому районах, в містах Світловодську та Олександрії.

Для усунення порушень, встановлених у ході обстежень, балансоутримувачам об’єктів водопостачання та водовідведення надано відповідні приписи та пропозиції. Проведено засідання обласної, міських і районних комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо забезпечення населення питною водою в період карантину та усунення порушень на об’єктах водопостачання. Ведеться координаційна робота з сільськими та селищними головами щодо розроблення графіків виробничого лабораторного контролю води (за видом контролю, переліком показників, періодичністю, місцями відбору), санації шахтних колодязів та знезараження води, визначення зон санітарної охорони навколо підземних джерел водопостачання тощо.

При повторних обстеженнях об’єктів централізованого водопостачання встановлено виконання наданих пропозицій, а саме: проведені лабораторні дослідження питної води та надані результати досліджень після чищення джерел водопостачання, дезінфекції водогонів, складені та погоджені з Держпродспоживслужбою області програми виробничого лабораторного контролю, графіки дослідження води, ремонтуються громадські колодязі, оформлюються санітарні паспорта на нецентралізовані джерела водопостачання.

Обстеження об’єктів водопостачання та водовідведення відбуваються відповідно до доручення Держпродспоживслужби України щодо виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», введеного в дію Указом Президента України. Мета такої широкомасштабної роботи на всій території України – це убезпечити населення від інших спалахів інфекційних захворювань, що передаються водним шляхом, а також використання безпечної, якісної за всіма регламентованими показниками питної води при запровадженні та дотриманні протиепідемічних профілактичних заходів проти коронавірусної хвороби. Робота триває.

2    3

5   4

 

Мобільні додатки

  

 

 

Посилання

Лічильник відвідувань

2148794
Сьогодні
Цього місяця
Всього
1001
16006
2148794

Ваш IP: 54.236.59.154
08-08-2020