Використання засобів захисту рослин має бути безпечним для довкілля Рекомендовані

На цьому наголосила начальниця управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби Кіровоградщини Тетяна Лапицька під час засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

«Застосування засобів захисту рослин для контролю шкідливих організмів є невід’ємною складовою частиною сучасних технологій вирощування сільськогосподарських культур. Однак для безпечного використання пестицидів необхідно заздалегідь проводити роботу щодо запобігання отруєння пестицидами людей, тварин та зокрема бджіл», - зазначила доповідач.

При роботі з пестицидами суб’єкти господарювання мають дотримуватися Законів України «Про захист рослин», «Про пестициди і агрохімікати», Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСанПіН 8.8.1.2.001-98, які чітко регламентують, що:

  1. Особи, які працюють з пестицидами, кожного року повинні проходити медичний огляд та навчання з безпечного використання пестицидів з отриманням допусків та посвідчень.
  2. Хімічна обробка посівів повинна проводитися тільки після попереднього обстеження сільськогосподарських культур та встановлення доцільності проведення хімічного обробітку, тобто коли чисельність шкідливих організмів перевищує економічний поріг шкодочинності (ЕПШ ).
  3. Для хімічного захисту рослин повинні застосовуватись тільки ті пестициди, які зареєстровані та дозволені «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
  4. Якщо пестициди зберігаються на підприємстві для реалізації або власного використання, то такий склад обов’язково повинен бути паспортизований та знаходитися під охороною.
  5. Перед початком хімічних обробок сільськогосподарських угідь необхідно обов’язково попередити органи місцевого самоврядування, населення, пасічників.

Повідомлення повинно містити таку інформацію:

- дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин;

- територія застосування засобів захисту рослин (площа га), кадастровий номер (за наявності);

- місцезнаходження ділянки;

- назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки засобів захисту рослин, що використовуватимуться;

- спосіб застосування засобів захисту рослин;

- вичерпні контактні дані;

- відомості про культуру, що обробляється;

- строк ізоляції бджіл.

Заплановані для авіаційних обробок сільськогосподарські і лісові угіддя повинні бути нанесені на карти-схеми землелісокористування. Проєкти авіаційно-хімічних робіт мають бути ПОГОДЖЕНІ установами Держпродспоживслужби і Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України не пізніше, ніж за 10 діб до початку робіт.

До того ж авіаційним методом можуть бути застосовані тільки ті пестициди й агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в «Перелік препаратів, дозволених до авіаційного застосування в Україні».

Відповідальність за дотримання вимог санітарних правил і норм при авіаційному застосуванні пестицидів покладається на замовника виконання авіаційних робіт та експлуатанта повітряних суден сільгоспавіації.

Для сільгоспвиробників в законодавстві не має обмежень щодо висіву протруєного насіння, але доведено, що протруйники негативно впливають на людей та навколишнє середовище, в тому числі бджіл, і можуть бути однією із причин отруєння. Особливо це актуально в посушливу та вітряну погоду. Саме такі умови складались весною в останні роки.

«В контексті безпечного використання пестицидів варто згадати випадок отруєння обробленим зерном птахів у заповіднику «Асканія-Нова». Недотримання глибини заробки насіння при посіві або застосування протруєного зерна в боротьбі з мишовидними гризунами, використання на корм тваринам залишків обробленого протруйниками насіння, застосування фумігантів для знезараження складів в господарствах та населенням в приватних комарах – все це може стати причиною отруєння», - додала Тетяна Лапицька.

Пестицид – це насамперед отрутохімікат. І хоч без нього сьогодні неможливе сільськогосподарське виробництво, дуже важливо усвідомлювати до яких наслідків призводить недотримання вимог безпечного застосування пестицидів.

2 в кінець

Мобільні додатки

  

 

 

Посилання

Лічильник відвідувань

2635767
Сьогодні
Цього місяця
Всього
576
37466
2635767

Ваш IP: 100.26.179.251
21-04-2021