Триває процес реформування дитячого харчування в закладах освіти Кіровоградщини Рекомендовані

Начальниця управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Олена Черненко та начальник відділу безпечності харчових продуктів Держпродспоживслужби Кіровоградщини Руслан Крайносвіт взяли участь у онлайн-засіданні колегії департаменту освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації. Посадовці розглянули питання стану харчування дітей у закладах освіти та заходи щодо його покращення.

Основною метою в організації харчування дітей у закладах освіти є забезпечення раціонального режиму харчування, збалансованості раціону харчування для нормального росту і розвитку дитячого організму та попередження харчових отруєнь, гострих кишкових інфекцій в організованих колективах.

2 після 2 абзацу

Сучасна зміна шкільного харчування та в інших дитячих організованих колективах проходить під патронатом Першої леді та Уряду України.

Для досягнення цієї мети було 100% інвентаризовані харчоблоки та визначені завдання впокращенні матеріально-технічної бази, закупівлі харчових продуктів та продовольчої сировини, умов приготування страв, освіти персоналу харчоблоків тощо.

За результатами інвентаризації харчоблоків 574 заклади (213 ДНЗ, 347 ЗНЗ) потребували змін. Протягом 2020 року в повному обсязі невідповідності усунули в 539 закладах освіти (93,9%).

У сфері безпечності харчових продуктів минулоріч здійснено 580 перевірок у закладах освіти, за результатами винесено 260 приписів про необхідність усунення порушень законодавства. Також перевірено 175 постачальників харчових продуктів до навчальних закладів, з них у 47 виявили порушення.

3 після 6 абзацу

Під час проведення перевірок також здійснювався відбір зразків харчової продукції для проведення лабораторних досліджень. Як наслідок – встановлено 2 випадки фальсифікації сиру твердого, 3 випадки фальсифікації масла солодковершкового та 2 випадки невідповідності мікробіологічних показників м’яса. За результатами лабораторних досліджень були винесені рішення про вилучення з обігу фальсифікованих чи невідповідних продуктів.

Що стосується функціонування в закладах освіти системи безпечності харчових продуктів НАССР, станом на початок 2021 року її впровадили на своїх харчоблоках близько 75% закладів. Між іншим, за невиконання обов’язку щодо впровадження на потужностях НАССР тягне за собою накладання штрафу на юридичних осіб у розмірі 30 мінімальних зарплат, що наразі складає 180 000 грн.

Основні порушення в організації харчування були наступні:

 • відсутні супровідні документи на харчові продукти, що підтверджують їх якість та безпечність;
 • примірне двотижневе меню складається з порушеннями (за набором харчових продуктів, за асортиментом страв, за виконанням норм харчування). В ДНЗ виконання норм харчування становить від 75,4% до 85,5%, в ЗОНЗ - від 76% до 86,4%;
 • в меню є продукти, які відсутні у переліку дозволених згідно з Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти (ковбасні вироби, кавовий напій, печінка, макарони, наявність цукру в гарячих напоях власного приготування);
 • одноманітне поєднання продуктів та страв на прийомах їжі дітей (наприклад, суп із крупи та каша, капусняк з рисом та плов, салат з буряка та борщ, салат з капусти та капусняк тощо);
 • до меню включено страви, до яких входять різноманітні спеції в якості добавок (гвоздика, імбир, кориця, паприка, чорний мелений перець, корінь петрушки тощо), що не передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року №1591;
 • не дотримується кратність приготування окремих страв (рибних, сирних);
 • у раціон харчування включені страви, на які відсутні затверджені технологічні картки приготування страв;
 • порушуються умови зберігання харчової продукції(охолоджене м'ясо заморожується, масло вершкове зберігається при t 0°С за вимоги -3°С у супровідних документах);
 • в журналах бракеражу сирих продуктів не проставляються та не простежуються партії продуктів (відсутні дати виробництва, номери партій) для вчасного їх використання;
 • не проводиться метрологічна повірка високотемпературного обладнання(духових шаф), що звужує асортимент страв у меню;
 • використовується пластмасовий столовий посуд багаторазового застосування;
 • в ЗНЗ виявлено кондитерські вироби, що містили консерванти, підсилювачі смаку, барвники, та в ДНЗ - сосиски «Молочні» з вичерпаним терміном придатності в кількості 9 вакуумних упаковок загальною вагою 4кг 216 г, замість твердого сиру використовували сирний продукт.

Ще одним важливим питанням стало те, що перерви у роботі харчоблоків, пов’язані з переведенням дітей на дистанційне навчання, можуть нести певні ризики для епідемічного стану.

Потрібно пам’ятати про необхідність проведення обов’язкового генерального прибирання на харчоблоках після тривалого невикористання приміщень (канікули, дистанційна форма навчання тощо), посилення контролю за отриманням продовольчої сировини та харчових продуктів до харчоблоків, зокрема наявності супровідних документів, які свідчать про їх походження та якість (товарно-транспортна накладна, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи, декларації виробника, паспортів якості тощо), правильним зберіганням продуктів і готових страв, дотриманням технології приготування страв та санітарно-гігієнічного, дезінфекційного режимів, особистої та виробничої гігієни, проходження медичних оглядів персоналом.

Сучасна матеріально-технічна база харчоблоків, доброчесність постачальників, дотримання технологічних процесів, освіта та обізнаність працівників, а також бажання впровадження нових підходів і технологій у харчуванні дітей дозволить підтримувати та зміцнювати здоров’я під час навчально-виховних процесів.

4 вкінець

Мобільні додатки

  

 

 

Посилання

Лічильник відвідувань

2635819
Сьогодні
Цього місяця
Всього
628
37518
2635819

Ваш IP: 100.26.179.251
21-04-2021