Пил, формальдегід, діоксиди сірки й азоту: чим у серпні дихали жителі міст Кіровоградщини Рекомендовані

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області продовжує проводити аналіз якості атмосферного повітря на території найбільших міст області (Кропивницький, Олександрія, Світловодськ) за результатами спостережень Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології. Оцінка стану атмосферного повітря здійснювалась по 8 пріоритетних забруднюючих речовинах, які найбільше впливають на стан атмосферного повітря: пил, діоксид сірки, діоксид азоту, оксид вуглецю, оксид азоту, сажа, розчинні сульфати, формальдегід.

В м. Кропивницький рівень забруднення атмосферного повітря у серпні характеризувався збільшенням діоксиду сірки, оксиду вуглецю, незначним зменшенням діоксиду азоту, в м. Олександріязбільшенням діоксиду сірки, зменшенням пилу, сажі, в м. Світловодськ збільшенням діоксиду сірки, діоксиду азоту, оксиду азоту, формальдегіду, зменшенням пилу, розчинних сульфатів, оксиду вуглецю.

Перебільшення середньомісячних концентрацій в м. Кропивницький у серпні 2022 року спостерігалось по пилу в 1,7 рази, в м. Олександрія по пилу в 1,8 рази, сажа на рівні ГДК, в м. Світловодськ по діоксиду азоту в 1,2 рази, по формальдегіду в 2,3 рази.

Середньомісячні концентрації інших визначуваних інгредієнтів були нижче рівня ГДК.

Діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту, формальдегід та пил є найбільш небезпечними речовинами, які є у повітрі та можуть загрожувати здоров’ю людини.

Діоксид сірки, який утворюється під час спалювання викопного палива на електростанціях та інших промислових об’єктах, може подразнювати слизову оболонку носа, горла та легенів і може погіршити респіраторні захворювання, особливо астму. Також він може ускладнювати серцево-судинні захворювання.

Оксид вуглецю –  утворюється, коли вуглець у паливі повністю не згорає. Він генерується автотранспортом та промисловістю. Ця речовина може викликати грипоподібні симптоми (головний біль, запаморочення, дезорієнтація, нудота та втома), біль у грудях у людей з ішемічною хворобою серця.

Діоксид азоту утворюється внаслідок викидів від автотранспорту, промисловості, газових нагрівачів та газових плит. Він є подразником дихальних шляхів, що може викликати ускладнення астми чи інших хвороб цього органа.

Формальдегід використовується у виробництві з виготовлення меблів, полімерів та будівельних матеріалів. Найбільша частка його надходить у повітря з відпрацьованими газами автотранспорту. Він може викликати алергію, головні болі, порушення сну, млявість.

Пил може містити частинки хрому, свинцю та інших шкідливих хімічних речовин. Він може подразнювати слизові та дихальні шляхи.

З’єднання сірки та різних оксидів азоту, що викидаються в атмосферу з відпрацьованими газами двигунів автомобілів, піддаються хімічним перетворенням, формуючи різні кислоти і солі. Такі речовини повертаються на землю у вигляді «кислотних» дощів. Зараз уже доведено, що кислотні опади наносять значну шкоду водяним екосистемам, ведуть до знищення фауни, викликають підвищену корозію металів і руйнування будівельних конструкцій. Крім того, оксиди азоту сприяють фарбуванню повітря в коричневий колір, а в сполученні з різними аерозолями викликають смог, погіршуючи видимість.

Найкращий спосіб зменшити кислотні дощі – обмежити кількість діоксиду сірки та оксидів азоту, які викидаються в атмосферу.

Кислотні дощі можуть здаватися величезною проблемою, але насправді є багато речей, які кожен можете зробити, щоби запобігти цьому. Будь-який крок, який можна вжити для економії енергії, зменшить кількість викопного та деревного палива, яке спалюється для виробництва цієї енергії, тим самим зменшуючи утворення кислотних дощів.

Як можна економити енергію?

  • придбати енергозберігаючу техніку,
  • автотранспорт – зменшити користування в межах міст та підтримувати хороший технічний стан автомобіля,
  • віддати перевагу громадському транспорту, по можливості ходити пішки або їздити на велосипеді,
  • утеплити свій будинок і вимикати зайві світло, комп’ютери та техніку, коли ними не користуєтесь,
  • переходити на альтернативні джерела тепла,
  • не палити листя, стерню і сухостій, автомобільні шини, пластик,
  • збільшити обсяг озеленення міст і селищ, оскільки зелені насадження слугують резервуарами для чистого повітря.

Мобільні додатки

  

 

 

Посилання

Лічильник відвідувань

4204136
Сьогодні
Цього місяця
Всього
1119
8829
4204136

Ваш IP: 44.200.117.166
30-09-2023