Що таке екодизайн і чому він необхідний в Україні? Рекомендовані

Екодизайн – це техніка, що використовується при проектуванні товару або послуги, що враховує фактори навколишнього середовища, тому вживаються заходи, щоб його виробництво не мало негативних наслідків для навколишнього середовища.

Він складається з впровадження екологічних критеріїв на етапі проектування та розробки товару. Застосовуючи ці критерії, домагаються того, щоб товар на кожній із фаз свого життєвого циклу не чинив негативних наслідків для навколишнього середовища. З цієї причини при екодизайні виріб з моменту проектування і до кінця терміну експлуатації враховує можливий негативний вплив на навколишнє середовище, тому вживаються профілактичні заходи, щоб ефект був мінімально можливим.

Принципи та вимоги екодизайну зафіксовані прийнятими в Україні відповідними технічними регламентами. Зараз у сфері державного ринкового нагляду прийняті технічні регламенти з екодизайну щодо низьковольтної групи продукції: холодильники; пральні машини; лампочки; посудомийні машини, вентиляторів з двигуном з номінальною електричною потужністю від 125 Вт до 500 кВт, пилососів, телевізорів та інші.

Як працює екодизайн?

Кожний громадян знає, що імпорт, виробництво або продаж продуктів харчування, які шкодять здоров’ю людини, заборонені державою. Держава встановлює мінімальні стандарти з метою захисту здоров’я людей. Принцип роботи екодизайну подібний: екодизайн встановлює мінімальні енергетичні та екологічні параметри, які мають застосовуватись до всієї продукції конкретної категорії і захищати як людей, так і навколишнє середовище. Відповідно до вимог екодизайну забороняється розміщувати на ринку неефективне обладнання, таке як холодильники або пральні машини з високим рівнем споживання енергії, в результаті чого громадяни отримують захист від придбання обладнання, яке споживатиме багато енергії та збільшить їх рахунки за енергію або іншим чином нашкодить навколишньому середовищу.

Який зв’язок між екодизайном та енергетичним маркуванням?

Екодизайн забороняє розміщення на ринку неефективних товарів, а енергетичне маркування інформує громадян про енергоефективність товарів. Ці два інструменти працюють спільно: екодизайн прибирає неефективні товари з ринку, а енергетичне маркування рухає ринок до більш енергоефективних товарів. Наприклад, найбільш енергоефективна пральна машина на ринку має позначку «A+++». Водночас, в 2011 р. в ЄС було заборонено продаж пральних машин категорії «B», а в 2013 р. – категорії «А». Таким чином, на ринку ЄС зараз можна знайти пральні машини лише підкатегорій «A+», «A++» та «A+++».

Чи стосується екодизайн лише енергоспоживання?

Окрім енергоспоживання екодизайн охоплює багато екологічних аспектів товарів. Наприклад: споживання води для посудомийних та пральних машин; зміст шкідливих речовин, таких як ртуть, у лампочках; викиди забруднювачів повітря від котлів; вторинні викиди пилу від пилососів.

Чи може екодизайн дійсно впливати на рахунки на оплату енергії?

За нещодавнім дослідженням ЄС, заходи з екодизайну та енергетичного маркування можуть допомогти домашнім господарствам економити 100 млрд. євро на рік через зменшення рахунків за комунальні послуги.

Мобільні додатки

  

 

 

Посилання

Лічильник відвідувань

3883466
Сьогодні
Цього місяця
Всього
618
49661
3883466

Ваш IP: 3.238.134.157
27-03-2023