24 травня 2017 року відбувся семінар з головами квартальних комітетів Фортечного району м. Кропивницького. Рекомендовані

Головний спеціаліст відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Пташенчук В.Д. виступив з доповіддю «Карантинні організми  Кіровоградської області та правила боротьби з ними».

В своїй доповіді Пташенчук В.Д. наголосив, що  амброзія полинолиста – один із найбільш небезпечних в Україні  карантинних бур’янів-алергенів. Під час цвітіння амброзія полинолиста продукує велику кількість пилку (на 0,1 м2  в сезон цвітіння продукується 8 млрд. пилкових зерен), багаторазове вдихання якого спричиняє захворювання людей на алергію, яка супроводжується такими симптомами, як підвищення температури, сльозотечу, кон'юнктивіт, погіршує зір і може викликати набряк легенів. Доповідач зазначив, що у період цвітіння амброзії від її пилку страждають астматики, у яких загострюються приступи бронхіальної астми. Разом з тим доповідач звернув увагу присутніх, що розмножується амброзія тільки насінням, яке утворюється в значній кількості. Окремі великі екземпляри дають до 80 – 100 тисяч насінин. При цьому життєздатність їх зберігається інколи до 40 років і навіть більше, в залежності від глибини загортання у ґрунті.  На землях з високими і дуже високими санітарно-гігієнічними  вимогами (землі навколо житлової забудови, громадських будівель, тваринницьких ферм, парки, стадіони, спортивні площадки, промислові території і інші) виключене застосування гербіцидів. Тут амброзія знищується шляхом виполювання, ручного видалення або скошування. Скошування проводиться садовим бензиновим тримером. Доповідач підкреслив, що скошувати слід по можливості нижче тому, що при високому зрізі амброзія на уцілілій частині стебла здатна сформувати бічні гілки, на яких утворюються генеративні органи. Чим пізніше проведена ця робота, тим менше ймовірність утворення на рослинах бічних гілок. Але надто пізнє, після бутонізації, скошування не бажане тому, що в цей час амброзія може утворити пилок – причину алергійних захворювань і навіть утворити стигле насіння.

 

 

Також доповідач приділив увагу багатоїдному карантинному шкіднику - американському білому метелику (АБМ), підкреслив що для обмеження розповсюдження АБМ в Кіровоградській області необхідно в період появи павутинних гнізд з гусінню шкідника в першому та в другому поколіннях проводити обстеження. Основним заходом боротьби є механічне зрізання павутинних гнізд з гусінню з наступним спалюванням. В плодових насадженнях першу обробку проводити хімічним інсектицидом (з врахуванням термінів очікування до збирання врожаю), другу – біологічним препаратом чи ювеноїдом. Для ліквідації вогнища обов’язкове проведення агротехнічних заходів, тобто очищення дерев від нашарувань кори, знищення рослинних решток. Вивільнені гнізда АБМ зрізують, знищують, а всі насадження на території вогнища оброблюють двократно з інтервалом в 10 днів препаратами згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

 

 

Також доповідач розповів про небезпечний карантинний бур’ян  -  повитицю польову, яка може спричинити повне відмирання культурних рослин і втрату врожаю, являється переносником вірусних захворювань – мозаїки цукрового буряку, томатів, жовтухи айстри, отруйна для худоби. Доповідач наголосив, що необхідно проводити зачистку узбіч доріг грейдерами з послідуючим знищенням повитиці (спалювання). Хімічні методи боротьби: опилення негашеним вапном зранку по росі та підвищення температури вдень приводить до загибелі повитиці.

 

 

В заключній частині доповідач наголосив, що основні завдання на сьогодні – привернути увагу населення та громадськості до проблеми поширення карантинних організмів та провести карантинні заходи з їх ліквідації в населених пунктах, на узбіччях доріг, сільськогосподарських угіддях.

Посилання

Лічильник відвідувань

303957
Сьогодні
Цього місяця
Всього
333
29355
303957

Ваш IP: 54.198.122.70
25-04-2018