Для розв’язання в області проблем поширення інфекційних захворювань тварин необхідні спільні зусилля причетних служб, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування Рекомендовані

Під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації А.О.Коломійцева відбулося засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при облдержадміністрації. Відкриваючи засідання, він відзначив, що ситуація в дикій фауні в нашій області викликає стурбованість через реєстрацію щонайменше трьох небезпечних захворювань – АЧС, сказу і трихінельозу.

IMG 2856

Перший заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області А.В.Багрій поінформував присутніх про епізоотичну ситуацію в області щодо цих інфекційних хвороб тварин та про основні проблеми в їх запобіганні та поширенні.

Торік було зареєстровано 7 випадків АЧС, 3 з яких «принесли» дикі кабани. Зокрема, наприкінці минулого року це захворювання було зареєстроване на території Чутяно-Дмитрівського мисливського угіддя Дмитрівського лісництва Знам’янського району та на території мисливських угідь Світловодського УТМР (урочище Ганівський ліс). З огляду на те, що дикі кабани є природним резервуаром збудника інфекції, Держпродспоживслужбу не може не турбувати питання депопуляції цих тварин у названих угіддях, адже там відстріляно всього по одному дикому кабану. Доповідач зазначив, що таким чином наші користувачі мисливських угідь ігнорують рішення Державної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України.

Але зараз стурбованість ситуацією з приводу АЧС в області викликана не лише цим фактом, а й тим, що с.Власівка Світловодського району знаходиться в зоні нагляду неблагополучного щодо цього захворювання пункту - с. Недогарки Кременчуцького району сусідньої Полтавської області. Нещодавно захворювання виникло в одному з господарств, де утримується до 2 тис. голів свиней.

Серед слабких місць у питаннях боротьби з АЧС – матеріально-технічне забезпечення проведення профілактичних та ліквідаційних заходів. На жаль, тут досі діє «пожежний» принцип, тобто кошти з місцевих бюджетів виділяються лише тоді, коли зареєстроване захворювання. Про готовність треба дбати не тоді, коли виникає проблема, підкреслив доповідач. Було також наголошено, що питання біобезпеки або так званого закритого режиму роботи свиногосподарств мають бути на постійному контролі у державних надзвичайних протиепізоотичних комісій та власників господарств.

Одним із найнебезпечніших інфекційних захворювань тварин, яке може загрожувати здоров’ю і життю людей, є трихінельоз. Попередні його випадки в області були зареєстровані протягом 1991 - 1996 років у сільгосппідприємстві та в особистому господарстві Долинського району, а також у приватному секторі в Устинівському районі. Завдяки вжитим заходам господарства були оздоровлені, і з того часу область вважалася благополучною стосовно цього захворювання до кінця січня поточного року, коли личинки трихінел виявили в м’язах червоної лисиці, відстріляної з метою моніторингових досліджень у мисливських угіддях поблизу с. Сасівки Компаніївського району. Після цього додалося ще 2 випадки захворювання, виявлені також у червоних лисиць, відстріляних поблизу тієї ж Сасівки та на території Новгородківського району.

Оскільки лисяче м'ясо люди не вживають, то безпосередньо для них в аспекті ризику для здоров’я і життя ці випадки значення не мають. Але лисиці можуть стати проміжною ланкою в зараженні домашніх тварин, м'ясо яких споживає людина. Найбільшу небезпеку для неї є вживання не перевіреного ветсанекспертизою м’яса свиней, зокрема, диких кабанів, а також нутрій. З огляду на це для населення ще більш актуальними є рекомендації спеціалістів ветеринарної медицини не вживати м’ясо, придбане в місцях стихійної торгівлі. Проблемним питанням у цьому ракурсі є робота агропродовольчого ринку в смт Компаніївці через відсутність там лабораторії ветсанекспертизи.

Згідно з вимогами чинної Інструкції з діагностики, профілактики та ліквідації трихінельозу тварин мисливські угіддя Сасівської сільської ради оголошені неблагополучними щодо цього захворювання, там введено карантин. Необхідні заходи з недопущення поширення захворювання слід вжити і в районах області, які увійшли до 30-кілометрової зони навколо неблагополучного пункту – вся територія Компаніївського району, м. Кропивницький, частково Новгородківський, Бобринецький, Долинський та Кіровоградський райони.

З порядку денного роботи спеціалістів ветеринарної медицини в області не сходить питання поширення сказу серед тварин. Ситуація щодо цього захворювання останнім часом ускладнилася. Якщо за 2017 рік було зареєстровано 67 випадків захворювання в 59 неблагополучних населених пунктах, що на 26 випадків та 24 неблагополучні населені пункти більше проти 2016 року, то за неповних 2 місяці поточного року – вже 24 випадки в 14 неблагополучних пунктах. Торік було зареєстровано 4 випадки так званого міського сказу, що раніше було великою рідкістю. Найбільше випадків захворювання реєструється серед червоних лисиць і котів, потім – собак, переважно бродячих. Створення у містах притулків для тварин, що дало б можливість їх вакцинувати від сказу, так і залишається проблемою. А пероральна вакцинація безпритульних тварин обійдеться дуже дорого. Для того, щоб двічі на рік обробити територію області, необхідно 15 млн грн.

Поширення інфекційних захворювань стримує процеси, пов’язані з розвитком свинарства, економіки, зрештою, з євроінтеграцією, а також є чинниками ризику для здоров’я і життя громадян. Розв’язання перелічених вище проблем одній лише Держпродспоживслужбі не під силу, до їх подолання мають долучитися й інші причетні служби, а ткож місцеві органи виконавчої влади та органи органи місцевого самоврядування.

Підсумком роботи засідання стало затвердження Плану спільних оперативних дій (заходів) у разі виникнення підозри, підтвердження діагнозу та недопущення розповсюдження африканської чуми свиней на 2018 – 2022 роки, планів заходів щодо профілактики та ліквідації трихінельозу в області та боротьби із сказом на такий же період.

Мобільні додатки

Посилання

Лічильник відвідувань

916720
Сьогодні
Цього місяця
Всього
153
48692
916720

Ваш IP: 34.224.102.60
24-01-2019