Належна якість та безпечність питної води повинні бути забезпечені Рекомендовані

На цьому на засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, де розглядалося питання про стан забезпечення населення області питною водою, наголосила начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області О.М.Черненко. Головував на засіданні комісії перший заступник голови обласної державної адміністрації С.П.Коваленко.

О.М.Черненко проінформувала присутніх про ті проблемні питання, які впливають на стан водозабезпечення мешканців нашої області. Майже 16 відсотків водогонів централізованого водопостачання не відповідають санітарним вимогам. Цей показник менший, ніж у 2016 році, коли їх було 18%, але значно більший за попередні роки (у 2015 році – 3,8%, в 2014 – 1,6%). На жаль, Гайворонський район залишається територією, де впродовж кількох років не змінюється ситуація із цілковитою 100-відсотковою невідповідністю водогонів. Поліпшився ж стан таких об’єктів у Кіровоградському районі (з 73% невідповідних водогонів до 23,3%) та Бобринецькому (з 63,3% до 16,6%).

Порушенням є відсутність балансоутримувачів водогонів. Без них ще залишається 21 водогін (у 2016 році – 23). Далі в переліку порушень - не визначені та не облаштовані зони санітарної охорони навколо джерел водопостачання та водозаборів, незадовільний стан насосних споруд та водонапірних башт, зношеність водопровідних мереж, відсутність обробки води з підземних джерел (особливо коли джерелами є грунтові води), відсутність виробничого лабораторного контролю води, яка подається населенню.

Загалом, на початок 2018 року виробничий лабораторний контроль організовано на 74% водогонів. Цей показник дещо нижчий, ніж наприкінці 2017 року (80%), але робота в цьому напрямку продовжується. Особливою зоною є Вільшанський район, де взагалі відсутній такий контроль. Дуже низькі показники охоплення контролем на об’єктах централізованого водопостачання (менше 50%) у Голованівському, Гайворонському, Петрівському, Знам’янському, Благовіщенському та Олександрівському районах.

Складною є ситуація з паспортизацією громадських колодязів і свердловин. На початок поточного року цією роботою охоплено лише 37 відсотків громадських колодязів і свердловин. На жаль, це найнижчий показник за кілька останніх років. На семи адміністративних територіях області паспортизацію нецентралізованих джерел водопостачання навіть і не починали. В шести районах області ця робота проведена менше ніж на половині джерел водопостачання. Хронічні порушники з цього питання - Благовіщенський, Маловисківський, Новомиргородський, Устинівський, Світловодський та Кіровоградський райони.

Наявність порушень у сфері питного водопостачання не гарантує епідемічну безпечність води, особливо в сільській місцевості. Це підтверджують і результати лабораторних досліджень. Найбільша кількість нестандартних зразків за мікробіологічними показниками виявлена в Устинівському, Маловисківському, Бобринецькому, Гайворонському районах – від 13 до 26%. За санітарно-хімічними показниками, в тому числі вмістом нітратів - у Компаніївському, Петрівському, Новгородківському, Новоукраїнському районах. За вмістом радону - в Голованівському районі: 40% зразків води із свердловин водогонів не відповідали нормам.

Одним із заходів забезпечення нормативних значень мікробіологічних, санітарно-хімічних показників у питній воді є чищення джерел та дезінфекція споруд і мереж водопостачання. 100-відсотково проведена профілактична дезінфекція як водогонів, так і колодязів у Вільшанському, Долинському, Новгородківському, Новоукраїнському та Онуфріївському районах. Профілактична дезінфекція торік проведена на 55% водогонів та 33% колодязів і свердловин. У порівнянні з 2016 роком відсоток профілактичної дезінфекції дещо збільшився (відповідно 33% та 24%), але все одно залишається низьким.

Усе вищезазначене свідчить про те, що санітарно-технічний стан більшості мереж централізованих та нецентралізованих джерел водопостачання незадовільний. Це свідчить про те, що органи місцевої влади та місцевого самоврядування, керівники підприємств та закладів не приділяють належної уваги забезпеченню населення доброякісною, безпечною питною водою, що є порушенням чинного законодавства, - резюмувала О.М.Черненко.

Стосовно розглянутого питання прийнято відповідне рішення, згідно з яким більшість водогонів та громадських колодязів будуть перевірені робочими групами у складі представників органів влади або місцевого самоврядування та Держпродспоживслужби області.

Мобільні додатки

 

 

 

Посилання

Лічильник відвідувань

1057703
Сьогодні
Цього місяця
Всього
1141
52532
1057703

Ваш IP: 34.228.55.57
23-03-2019