Щодо проведення заходів державного контролю

з питань формування, встановлення та застосування державних регульованих цін в 2018 році


Повноваження, права та обов’язки посадових осіб, які здійснюють державний контроль у сфері ціноутворення, визначаються Законами України «Про ціни та ціноутворення» та «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» і Положенням про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. № 667.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб’єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

Державний контроль у сфері ціноутворення здійснюється шляхом проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (перевірок) суб’єктів господарювання, що застосовують державні регульовані ціни у різних сферах та галузях економіки:

  • на фармацевтичному ринку забезпечується контроль за дотриманням запроваджених механізмів регулювання цін на лікарські засоби суб’єктами оптової та роздрібної торгівлі, у тому числі на ліки, що придбаваються за рахунок коштів бюджету;
  • у сфері надання житлово-комунальних послуг державний контроль за тарифами забезпечується для суб’єктів господарювання, які надають (виробляють) послуги з теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій;
  • у сфері дії державних регульованих цін і тарифів, встановлених підприємствами-монополістами, що здійснюють свою діяльність, зокрема, на ринку надання телекомунікаційних, поштових послуг, послуг з перевезень на залізничному, міських пасажирських видах транспорту і аеропортах, з продажу природного газу та електроенергії;
  • за результатами державного нагляду у разі встановлення порушень державної дисципліни цін, надаються органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб’єктам господарювання обов’язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
  • захист споживачів в частині дотримання законодавства у сфері ціноутворення здійснюється шляхом проведення контрольних заходів на звернення громадян;

Підвищення обізнаності суб’єктів господарювання щодо методів державного регулювання здійснюється шляхом проведення семінарів, нарад, надання роз'яснень тощо.

У зв’язку із встановленим до 31 грудня 2018 року мораторієм на проведення планових заходів із здійснення державного контролю з питань формування, встановлення та застосування державних регульованих цін однією з підстав проведення позапланових заходів державного контролю із зазначених питань є обґрунтоване звернення фізичних осіб про порушення суб’єктами господарювання їх законних прав.

У такому випадку позаплановий захід проводиться органом державного нагляду (контролю) за погодженням Державної регуляторної служби.

Державне регулювання цін поширюється на лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), а також на лікарські засоби, включені до переліку міжнародних непатентованих назв лікарських засобів, що застосовуються під час амбулаторного лікування осіб, які страждають на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет II типу, бронхіальну астму, шляхом встановленя граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок.

Державним регулюванням охоплені тарифи на житлово-комунальні послуги такі, як: теплопостачання, водопостачання, водовідведення, захоронення та перероблення побутових відходів. Органами місцевого самоврядування встановлюються тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та з вивезення побутових відходів. Тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій розраховуються окремо на кожний будинок залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку.

Окремо треба зазначити, що з 1 липня 2017 року скасоване державне регулювання цін на продовольчі товари. Тепер суб’єкти господарювання формують ціни самостійно, в залежності від попиту та пропозицій на споживчому ринку, що унеможливлює проведення перевірок з питання ціноутворення на ринку продовольства, оскільки заходи державного нагляду (контролю) проводяться лише при встановленні державних регульованих цін.

У разі виникнення питань щодо формування, встановлення і застосування державних регульованих цін (тарифів) по вищезазначених напрямках, для отримання інформації пропонуємо звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

Разом із цим інформуємо, що для отримання погодження Державної регуляторної служби, необхідного для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), у зверненні (з вимогами щодо нього можна ознайомитися, перейшовши за цим посиланням) обов’язково необхідно зазначити:

назву суб’єкта господарювання та його адресу;

суть проблеми, що виникла;

надати документи, які можуть підтверджувати порушення при застосуванні регульованих цін (тарифів);

чеки, квитанції, рахунки тощо.

Звернення можна подати до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області особисто або поштовим відправленням на адресу: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84 чи з допомогою сервісу звернень на офіційному сайті, розташованому за цим посиланням.

Мобільні додатки

Посилання

Лічильник відвідувань

831496
Сьогодні
Цього місяця
Всього
676
40320
831496

Ваш IP: 54.226.36.60
16-12-2018