Людям із порушенням зору
Стандартна версія
A+ A-

Аналіз стану атмосферного повітря за листопад

За результатами спостережень Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології рівень забруднення атмосферного повітря в м. Кропивницький у листопаді характеризувався збільшенням сажі, незначним збільшенням діоксиду азоту, зменшенням пилу, оксиду вуглецю, формальдегіду. У м. Олександрія – збільшенням діоксиду сірки, незначним збільшенням сажі та зменшенням пилу. У м. Світловодськ - незначним збільшенням діоксиду сірки, оксиду вуглецю, зменшенням пилу.

Результати аналізів, проведених у Центральній геофізичній обсерваторії імені Бориса Срезневського м. Києва, за важкими металами (ПСЗ-2) у вересні та жовтні в м. Кропивницький не перевищували гранично допустиму концентрацію.

У порівнянні з глобальними стандартними кліматологічними нормами по опадах у м. Кропивницький за листопад випало 111,9 мм опадів (норма 36,0 мм), що в 3,1 рази більше норми. Реакція опадів носила слабо-кислий-нормальний характер.

У м. Світловодськ випало 104,2 мм атмосферних опадів (норма 37,0 мм), що в 2,8 рази більше норми. Реакція опадів носила нормальний характер.

Довідково: Сажа - це пухка речовина чорного кольору, що складається з високодисперсного (легко розсіюється) вуглецю і незначних домішок золи, газів і смол. Вуглець - основний компонент (94-99%) сажі. Решта - леткі речовини (кисень, водень) і зола.

Основними джерелами забруднення повітря сажею в населених пунктах є: виробництва, що її продукують, нагрівальні печі і котельні фабрик, заводів, теплоелектростанції, різні транспортні засоби - тепловози, автомобілі, топки громадських та житлових будівель. Сажа утворюється при неповному згоранні палива та неконтрольованому спалюванні різної сировини та відходів, в тому числі для енергопостачання. Недосконала конструкція топок, малий приплив повітря, завантажування палива навалом, низька температура в зоні горіння та інше зумовлюють безперервне виділення великої кількості сажі у повітря з труб промислових і житлових будівель. Діоксид сірки потрапляє у повітря в результаті спалювання твердого та рідкого палива на теплових електростанціях, різноманітних котельнях та інших опалювальних спорудах.

Підвищена концентрація сажі та діоксиду сірки має сезонні коливання. Взимку рівень забруднення атмосферного повітря цими домішками більший через інтенсивну роботу міських котелень, індивідуальних опалювальних установок і пристроїв підприємств, закладів, установ.

Сажа вважається небезпечним забруднювачем: якщо вона потрапляє до дихальних шляхів людини - може відкладатись у носоглотці, трахеї, бронхах і викликати кашель. Забруднення повітря діоксидом сірки може нашкодити дихальній системі, порушувати функцію легень та викликати подразнення очей.

Поради для зменшення викидів сажі в атмосферу:

  • за можливості перейти на альтернативні, екологічні види палива для обігріву приміщення (тирса, пелети, біопаливо);
  • при виборі твердопаливного котла звернути увагу на його економіко-технологічні, екологічні характеристики;
  • для твердопаливного котла використовувати якісне паливо, з високою теплотворною здатністю;
  • не спалювати листя, стерню і сухостій, автомобільні шини та пластик.
Print
PDF
Email

Мапа сайту

Напрямки