Людям із порушенням зору
Стандартна версія
A+ A-

Готуємось до посіву ярих культур: обираємо сорти свідомо!

З наближенням посівної кампанії підвищується попит на насіння сільськогосподарських культур.

На сьогодні ситуація в аграрній галузі є непростою - кожен день, за час повномасштабного вторгнення, аграрії несуть серйозні збитки. Саме тому варто приділити увагу та оцінити кожну складову технологічного процесу сільськогосподарського виробництва.

Однією із таких складових є використання насіння певного сорту з високими посівними якостями, що є одним із найбільш доступних факторів ефективного виробництва серед усіх затратних складових (ППМ, добрива, засоби захисту тощо). Тому до підбору сорту за нинішніх умов необхідно підійти дуже ретельно.

Досвідчені аграрії при виборі сорту на посів завжди користуються інформацією про характеристики сорту з Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, особливо звертають увагу на рекомендовану зону вирощування, напряму використання та групи стиглості. Цей реєстр третій рік поспіль формується та постійно оновлюється на сайті Мінагрополітики у форматі Excel, розділ «Реєстри АПК», ознайомитись з яким можна за посиланням.

 

Звертаємо увагу, що наприкінці листопада 2022 року спрощено реєстрацію нових сортів рослин іноземної селекції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва і розсадництва у відповідність із положеннями законодавства Європейського Союзу».

Більшість норм цього Закону набрали чинності з 10 червня 2023 року, в тому числі реєстрація сортів іноземної селекції без проведення кваліфікаційної експертизи. Тобто, для внесення європейського чи американського сорту в реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні, достатньо реєстрації цих сортів в країнах Європейського Союзу або США без трирічного випробування цих сортів на території України.

Станом на 7 березня поточного року після 10 червня 2023 року до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, було внесено сортів/гібридів з ярої групи польових культур, до прикладу: кукурудзи – 33, соняшнику – 11, сої – 10, гречки – 2, по 1 – ячменю та жита. Варто зазначити, що наразі по цих сортах в Реєстрі відсутні ряд показників, а саме: рекомендована зона для вирощування, напрям використання, група стиглості.

Враховуючи усі ризики та для уникнення розчарувань рекомендуємо:

  • купувати насіння лише у перевірених постачальників;
  • вимагати від продавців супровідні документи на насіння, а саме: насіння сортів - «Атестат на насіння» категорій ОН та БН, на категорії СН – «Свідоцтво на насіння», гібридне насіння - «Свідоцтво на гібридне насіння», фінансові документи (договір, накладну тощо), а також опис сорту, особливо щодо групи стиглості;
  • перевіряти оригінальність пакувань, звіряти інформацію, нанесену на етикетки, з наданими документами про сортові та посівні якості (назву сорту, рік урожаю, номер партії, країну походження тощо). 

Крім того, радимо вчасно перевіряти насіння на посівну придатність.

У разі виникнення питань чи необхідності більш детального роз’яснення з даного питання звертайтесь до відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за телефонами (050) 171 73 69, (095) 790 71 18 або за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 404.

Print
PDF
Email

Мапа сайту

Напрямки