Людям із порушенням зору
Стандартна версія
A+ A-

Показники забруднення атмосферного повітря за грудень 2023 року

За результатами спостережень Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології рівень забруднення атмосферного повітря в м. Кропивницький у грудні 2023 року характеризувався збільшенням оксиду вуглецю, формальдегіду, незначним збільшенням пилу, сажі, зменшенням діоксиду сірки, незначним зменшенням діоксиду азоту. В м. Олександрія – незначним збільшенням пилу, сажі, зменшенням діоксиду сірки, незначним зменшенням діоксиду азоту. В м. Світловодськ – збільшенням діоксиду азоту, оксиду азоту, зменшенням діоксиду сірки, розчинних сульфатів, оксиду вуглецю.

Перебільшення середньомісячних концентрацій спостерігалось у м. Кропивницький по пилу в 1,2 рази та формальдегіду в 1,3 рази, в м. Олександрія - по пилу в 1,3 рази та сажі в 1,2 рази.

Середньомісячна концентрація в м. Світловодськ по діоксиду азоту на рівні гранично допустимої концентрації (ГДК), інші визначувані інгредієнти були нижче рівня ГДК.

Результати аналізів, проведених у Центральній геофізичній обсерваторії імені Бориса Срезневського м. Києва, по важким металам (ПСЗ-1, ПСЗ-2) у листопаді 2023 року в м.Кропивницький не перевищували ГДК.

У порівнянні з глобальними стандартними кліматологічними нормами по опадах (за період 01 січня 1991 року - 31 грудня 2020 року) в м. Кропивницький у грудні 2023 року випало 42,9 мм опадів (норма 33,0 мм), що в 1,3 рази більше норми. Реакція опадів носила нормальний характер.

В м. Світловодськ випало 56,0 мм атмосферних опадів (норма 35,0 мм), що в 1,6 рази більше норми. Реакція опадів носила слабо-кислий-нормальний характер.

 

Довідково: Оксид вуглецю (чадний газ СО) (речовина 4 класу небезпеки) - безбарвний газ, без запаху. Утворюється у результаті неповного згорання природного газу (також бутану або пропану з балону) у несправних пальниках (в основному, у газових колонках, у вихлопних газах автотранспорту) або у погано провітрюваних приміщеннях, а також при згоранні вугілля, коксу або нафти у печах чи дров у камінах з несправними димоходами. Потрапляючи у кров він поєднується з гемоглобіном, утворюючи стійке з’єднання – карбоксигемоглобін та робить його нездатним розносити кисень організмом.

Діоксид азоту (речовина 3 класу небезпеки) - газ червоно-бурого кольору, з характерним гострим запахом. Діоксид азоту дуже отруйний при вдиханні. В основному утворюється в промисловості, на підприємствах з переробки вторинної сировини та відходів, на котельнях шляхом спалювання скам’янілого палива при високій температурі. В побут проникає із зовнішнього повітря, при палінні будь-чого та з газових плит. У повітря потрапляє через автомобільні вихлопні гази. Його легко виявити по запаху навіть при низьких концентраціях.

Оксид азоту (речовина 3 класу небезпеки) - неорганічна сполука, за звичайних умов є безбарвним газом. Основними джерелами надходження оксидів азоту (NO, NO2) в атмосферне повітря є викиди продуктів високотемпературного і неповного згорання палива (вихлопні гази автотранспорту, авіації, викиди промислових підприємств і теплових електростанцій). До природних джерел належать мікробіологічні процеси, що проходять у підстильній поверхні, фотохімічне окислення аміаку і закису азоту в атмосфері, а також грозова діяльність.

Взимку частіше відбувається зростання рівня забруднення повітря під час зниження температури. Підвищення концентрацій деяких домішок, особливо діоксиду азоту пояснюється інтенсивнішою роботою ТЕЦ, міських котелень, камінів, опалювальних котлів і збільшенням витрат палива.

Для зменшення впливу забрудненого повітря в житлових приміщеннях рекомендовано періодично здійснювати провітрювання (хоча б на 2-3 хвилини кілька разів на день), оскільки повітря зовні швидше змінює свій склад та очищується ніж в приміщеннях. Також необхідно застосовувати в побуті та на робочих місцях системи очищення повітря з регулярним чищенням самих фільтрів не рідше ніж 1 раз у сезон використання.

Print
PDF
Email

Мапа сайту

Напрямки