Людям із порушенням зору
Стандартна версія
A+ A-

Тонкощі весняного догляду за виноградом

У Кіровоградський області в промисловому масштабі не вирощують виноград, але майже на кожному подвір’ї є ця смачна ягода. Проте вирощування цієї культури дуже трудомісткий процес, який потребує багато знань. Але при дотриманні певних правил та процесів результат вас неодмінно порадує.

Отже, весняний період, коли виноградна лоза прокидається від зимової сплячки і починається активний приріст, є вирішальним в формуванні врожаю.

Догляд за виноградом навесні починається зі звільнення його від зимового укриття. Занадто рано відкривати виноград не потрібно – рослина може потрапити під заморозки і молоді пагони можуть померзнути. Оптимально, коли середня температура досягне 5-ти градусів тепла. Орієнтовно, це початок квітня. Досвід виноградарів показав, що лоза, яку розкрили більш пізніше, швидко доганяє в розвитку ту, що відкрили раніше. Після розкриття лозу потрібно підв’язати до шпалери і зафіксувати в положенні, в якому вона ростиме весь сезон.

Обрізати лозу потрібно до початку сокоруху. Сорти, які не бояться морозу, можна обрізати вже в березні. Вибір періоду обрізки залежить і від віку кущів – у перші 2-3 роки після посадки лозу потрібно обрізати лише в теплий сезон.

Обрізка винограду проходить у два етапи – етап, що оздоровлює, та етап формування. Оздоровче весняне обрізання передбачає видалення відмерлих, хворих і вимерзлих частин. Формувальне обрізання підсилює стебло, омолоджує і забезпечує збільшення обсягу поживних речовин.

Нерідко обрізання винограду навесні закінчується порушенням стовбурної структури, внаслідок чого починає текти сік лози, вона «плаче». Хоча це і вказує на повноцінне функціонування кореневої системи куща, з іншого боку, це може погано позначитися на майбутньому плодоношенні. Тому обрізку роблять, все ж таки, восени або якомога раніше весною.

До речі, якщо перш ніж обрізати, добре розпушити ґрунт навколо рослини, посилиться інтенсивність кореневого дихання лози і природна «сльозотеча» зменшиться.

Обробку лози проти хвороб та шкідників досвідчені виноградарі рекомендують проводити коли з бруньки з’явиться п’ятий листок. Для цього використовують препарати, дозволені для роздрібного продажу населенню.
Можна з цією метою використовувати і народні методи, як то обробка лози після її розкриття розчинами мідного або залізного купоросу від захисту зимуючих стадій шкідників. Але досвідчені виноградарі свідчать, що такий захід, зазвичай, не дає очікуваного результату, витрачається час та засоби для ефективного захисту рослини.

Наступне обприскування винограду відбувається в період, коли починають розвиватися суцвіття. Обробляють виноград від кліщів інсектоакарицидами. При появі в цей час сірої гнилі на зелених листках необхідно провести захисне обприскування фунгіцидами. Найефективніше зробити бакову суміш для комплексного вирішення питання захисту в цей період.

Після цвітіння обприскування винограду проводять коли з’явилися виноградинки розміром з горошину. В цей час необхідно знищувати комах та боротися проти грибкових хвороб.
Одним із основних заходів профілактики грибкових захворювань винограду є своєчасна, ефективна обрізка та достатня аерація кущів винограду.

Підживлювати добривами виноград потрібно на четвертому році життя саджанців. До цього молодий саджанець не потребує додаткового підживлення, так як внесеного до лунки під час садіння цілком вистачає на цей час.

Досвідчені садівники під час садіння саджанця вкопують поруч трубу, через яку і підгодовують та поливають виноград. Можна залити добрива до рову, викопаного на відстані 50-80 см від куща, глибина його має бути 40-50 см. Перед кожною підгодівлею кущі винограду добре поливають.

Коли кущ винограду ще не прокинувся, підгодовувати його треба розчинами з суперфосфату, аміачної селітри, сульфату калію. Другий раз виноград підгодовують цим же розчином за 2 тижні до початку цвітіння. Після зав'язування плодів виноград підгодовують втретє цим же розчином, але без азотної складової – аміачної селітри. Можна використовувати органічні добрива, як-от гній, рідкий настій курячого посліду тощо.

Виноградарство має багато тонкощів, але вирощені з любов’ю рослини обов’язково віддячать за турботу щедрим урожаєм! 

Print
PDF
Email

Мапа сайту

Напрямки