Людям із порушенням зору
Стандартна версія
A+ A-

Забезпечення населення питною водою гарантованої якості - одна з першочергових потреб в умовах воєнного стану

На цьому наголосив начальник Держпродспоживслужби Кіровоградщини Ігор Бойчук під час засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Доповідач зазначив, що завдяки співпраці з органами влади, місцевого самоврядування, іншими службами та установами вдалося досягти санітарно-епідемічного благополуччя області та відсутності спалахів (групових випадків) інфекційних та неінфекційних захворювань, отруєнь, пов'язаних з питною водою.

Загалом населення Кіровоградської області споживає питну воду із централізованих мереж 277 водогонів різних форм власності (комунальних, власності органів місцевого самоврядування, сільськогосподарських підприємств).

Протягом 2023 року взято на баланс один водогін у с. Скалева Новоархангельської громади, але ще 8 водогонів не мають балансоутримувача: в Голованівській громаді (2 водогони), Суботцівській (1), Олександрійській (1), Гурівській, Аджамській, Устинівській, Маловисківській громадах також по одному водогону.

Виробничий лабораторний контроль якості та безпечності питної води організований на 82% водогонів проти 72% у 2022 році. Однак охоплення виробничим лабораторним контролем сільських водогонів окремих громад та водогонів, що утримуються фермерськими господарствами і вода з яких споживається населенням, вкрай низьке.

Не організовано проведення виробничого лабораторного контролю на 50 водогонах (це 18 % проти 27 % у 2022 році) на територіях 9 громад (Катеринівської, Суботцівської, Компаніївської, Устинівської, Олександрійської, Приютівської, Петрівської, Благовіщенської, Голованівської).

Технологічні регламенти з виробництва питної води є обов’язковими для 18 водогонів області, що здійснюють водозабір, водопідготовку та водопостачання споживачів. 14 підприємств (77,8 %) погодили їх з Держпродспоживслужбою, ще 4 водогони не погодили свої Технологічні регламенти, зокрема:

  • КП «Созонівський комунальник» Великосеверинівської громади;
  • Северинівський водозабір Інгульської шахти ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Первозванівської громади;
  • КП «Мала Виска Водоканал» водогін мікрорайону «Вись» Маловисківської громади;
  • КП «Міськводоканал» Бобринецької міської ради (документ знаходиться на розгляді Головного управління Держпродспоживслужби області).

Також, протягом 2023 року взято на баланс 68 колодязів на території Знам’янської (16), Мар’янівської (43), Підвисоцької (9) громад. Все ще без балансоутримувача залишаються 810 колодязів - громадських джерел нецентралізованого водопостачання на територіях 15 громад (Кропивницька громада (113), Олександрійська (5), Світловодська (66), Піщанобрідська (103), Соколівська (54), Великосеверинівська (38), Катеринівська (82), Аджамська (57), Суботцівська (58), Помічнянська (60), Маловисківська (48), Смолінська (44), Злинська (30), Новоархангельська (10), Надлацька (8).

Протягом поточного року організовано лабораторний контроль та паспортизовано 408 громадських колодязів та свердловин, що складає 19,4 % проти 20,9 % у 2022 році.

При цьому, за інформацією самих балансоутримувачів, вода в колодязях не відповідає нормам за санітарно-хімічними показниками (у 49 % випадків) та за мікробіологічними показниками (у 16 %).

Якість води у водогонах в 4 % випадків не відповідає нормам за санітарно-хімічними показниками та у 0,4 % за мікробіологічними показниками.

Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби області спільно з представниками органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств та балансоутримувачів постійно проводять комісійні обстеження об’єктів питного водопостачання з метою посиленого їх контролю у воєнний період. Так, протягом 2022-2023 років охоплено комісійними обстеженнями 87 % об’єктів централізованого водопостачання та 74 % громадських колодязів, свердловин.

Протягом 2023 року виконані ремонти на третині водогонів (31 %) та в окремих колодязях (12 %), також проведено чищення (14 %). Профілактичну дезінфекцію води проведено на 60 % водогонів (у 2022 році – 54,5 %) та 33 % колодязів і свердловин (у 2022 році – 40 %).

За результатами обстежень об’єктів водопостачання на 69 % водогонів та 71 % громадських колодязів виявлені порушення. З метою їх усунення на балансоутримувачів та органам місцевого самоврядування направлено 230 рекомендаційних листів, приписів. Наразі з них виконано 51,3 % (у 2022 році – 39,4 %).

Причини невиконання пропозицій, що надавались комісіями, це відсутність коштів; не внесення до переліку першочергових витрат у воєнний період платежів за проведення лабораторних досліджень води, виконання ремонтних робіт на водогонах та колодязях, розробку документів на зони санітарної охорони джерел; недостатнє надходження коштів за сплату водопостачання від споживачів, що веде за собою недоотримання коштів підприємством для проведення вчасних лабораторних досліджень та інших робіт; не визначаються балансоутримувачі громадських колодязів, водогонів для приведення їх у належний стан.

Ігор Бойчук підсумував, що показники, які характеризують стан об’єктів централізованого питного водопостачання, залишаються практично на рівні довоєнних показників, окремі з них покращились. Але стан громадських колодязів і свердловин, які є єдиними або альтернативними джерелами в окремих населених пунктах, погіршилися. Проблемними питаннями залишаються відсутність балансоутримувачів об’єктів водопостачання, завершення інвентаризації джерел водопостачання (централізованих і нецентралізованих), організація виробничого лабораторного контролю якості питної води з дотриманням кратності досліджень, відсутність проєктів із визначеними зонами санітарної охорони джерел централізованого водопостачання, неналежне облаштування та утримання першого поясу зон санітарної охорони водозабірних споруд, свердловин, відсутність технологічного регламенту на виробництво питної води по 4 водогонах, відсутність санітарних паспортів на громадські колодязі, несвоєчасність проведення ремонтних робіт, чищення та дезінфекції води в них.

З урахуванням зазначеного, в листопаді поточного року Держпродспоживслужба Кіровоградщини звернулася до органів місцевого самоврядування та районних військових адміністрацій з рекомендаціями передбачити кошти при формуванні місцевих бюджетів на 2024 рік на проведення відповідних заходів із забезпечення якості та безпечності питної води для населення.

За результатами засідання та на основі пропозицій Держпродспоживслужби регіональною комісією з питань ТЕБ та НС було прийнято відповідне рішення щодо вжиття заходів для вирішення проблемних питань та забезпечення населення якісною та безпечною для здоров'я людей питною водою.

Print
PDF
Email

Мапа сайту

Напрямки