Епізоотичний стан Кіровоградщини на постійному контролі Держпродспоживслужби області
На цьому наголосив перший заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Андрій Багрій під час виступу на апаратній нараді начальника Кіровоградської ОВА Андрія Райковича.
Андрій Багрій зазначив, що найбільш актуальною проблемою для нашої області є сказ тварин, адже спостерігається значне поширення цього захворювання. Цьому певним чином сприяє висока щільність популяції основного носія вірусу сказу - червоної лисиці, що викликано міграцією диких тварин з прифронтових територій, а також великою кількістю безпритульних тварин у населених пунктах.
Так, станом на 1 жовтня поточного року в області зареєстровано 83 випадки захворювання тварин на сказ, що на 24 випадки більше ніж за аналогічний період в 2023 році. Найбільше хворіють собаки (31 випадок), коти (23 випадки), лисиці (13 випадків) та інші тварини. 37 випадків сказу тварин цього річ трапилося у Кропивницькому районі, 27 – в Новоукраїнському, 15 – в Олександрійському та 4 – в Голованівському.
Фахівці державних ветеринарних установ Держпродспоживслужби постійно проводять заходи щодо ліквідації та профілактики сказу тварин. З початку року вже щеплено проти сказу понад 90 тисяч собак, близько 80 тисяч котів та близько 5 тисяч інших тварин. Посадовець наголосив, що парентеральна вакцина РабістарРед, що застосовується для профілактики сказу тварин, є безкоштовною.
Крім цього заплановано проведення осінньої кампанії з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин на території області більше 19 тисяч км2 з використанням понад 480 тисяч доз вакцини.
Також на Кіровоградщині з початку року зареєстровано 6 неблагополучних пунктів щодо африканської чуми свиней (АЧС) у Кропивницькому, Новоукраїнському та Олександрійському районах. Андрій Багрій зауважив, що відповідно до постанови Кабміну №1003 фізичним особам передбачено відшкодування за вилучення свиней з метою знищення в рамках ліквідації особливо небезпечних хвороб. Так лише за минулий рік фізичним особам – власникам свинопоголів’я, що постраждало внаслідок спалаху АЧС, відшкодовано більше 1 мільйона гривень.
Окрім цього поточного року зареєстровано два випадки високопатогенного грипу птиці в Олександрійському та Кропивницькому районах. Так, як і при АЧС, фізичним особам – власникам птахопоголів’я передбачено відшкодування за вилучену з метою її знищення домашню птицю при виконанні заходів з ліквідації спалаху грипу птиці. Зокрема фізичним особам з Олександрійського району вже відшкодовано понад 336 тисяч гривень, у Кропивницькому районі заходи тривають.
Підсумовуючи, Андрій Багрій зазначив, що найважливіший метод недопущення хвороб тварин - це регулярне та системне здійснення протиепізоотичних заходів, на що направлена максимальна увага Держпродспоживслужби області. А запорукою епізоотичного благополуччя регіону є налагоджена взаємодія власників сільськогосподарських та інших тварин, ветеринарних фахівців Держпродспоживслужби та органів місцевого самоврядування.
Головне управління Держпроджспоживслужби в Кіровоградській області вкотре звертає увагу власників свинопоголів`я на необхідність дотримання біобезпеки та «закритого режиму» свиногосподарства. Профілактичні щеплення чи лікування АЧС відсутні! Тож хвороба призводить до 100% смертності свинопоголів’я та значних економічних збитків для власників тварин. Водночас вірус АЧС не передається людині.
Зараження свиней може відбуватися шляхом безпосереднього контакту (від свині - до свині), через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, транспортні засоби, а також через диких кабанів, бродячих тварин, птахів та обслуговуючий персонал.
Дотримуйтеся таких правил:
- перевзувайтеся і перевдягайтеся, коли заходите в приміщення, де утримуються свині;
- перед входом у свинарник покладіть килимок (краще поролоновий), який регулярно змочуйте дезінфікуючим засобом;
- не пускайте у свинарник інших сторонніх людей;
- не випускайте свиней із хліва - їх не можна вигулювати;
- не утримуйте в одному приміщенні зі свинопоголів’ям інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір;
- не годуйте свиней залишками їжі зі столу. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їжу впродовж 30 хвилин перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати;
- щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли - обов’язково повідомте фахівця державної лікарні ветеринарної медицини;
- пам’ятайте, що рано чи пізно інфіковане вірусом АЧС м’ясо, яке заморозили в холодильнику, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання, адже вірус у них житиме впродовж тривалого часу.
Для профілактики захворювання птиці, зокрема високопатогенного грипу птиці, власникам необхідно виконувати вимоги, передбачені Ветеринарно-санітарними правилами для птахівницьких господарств, і вимоги до їх проєктування та Ветеринарно-санітарними вимогами утримання птиці в особистих селянських господарствах, а саме:
· здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;
· виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними і синантропними птахами;
· притримуватись режиму «закритого» типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);
· проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;
· утримувати різні види птахів окремо;
· на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
· здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
· інформувати територіальний орган Держпродспоживслужби в районі про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
· не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
· проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
· дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею.
У разі підозри захворювання сільськогосподарських тварин чи зміни їх поведінки терміново звертайтеся до державних установ ветеринарної медицини та повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за тел.: (0522) 32 13 61.