Людям із порушенням зору
Стандартна версія
A+ A-

Купальний сезон: небезпека та правила перебування

Спекотний літній період – час для відпочинку біля річки, ставу чи озера. Однак з метою уникнення травмувань та різноманітних захворювань необхідно віддавати перевагу офіційно дозволеним місцям масового відпочинку на водних об’єктах, де створені максимальні умови для безпечного перебування: обстежена акваторія дна пляжу, проведені лабораторні дослідження води та ґрунту (піску), організований вивіз сміття, очищена територія від чагарників та високої трави, наявні роздягальні, вбиральні, рятувальні та медичні пункти тощо.

Варто зазначити, що на території Кропивницької міської територіальної громади відсутні офіційні пляжі, які б відповідали Правилам охорони життя людей на водних об’єктах України і Державним санітарним нормам та правилам утримання територій населених місць.

За результатами здійснених у 2024 році комісійних обстежень визначено 5 офіційних місць масового відпочинку на водних об’єктах Кіровоградщини. Зокрема 4 в Голованівському районі (Новоархангельська та Гайворонська громади) та 1 в Кропивницькому районі (Катеринівська громада) за межами села Катеринівка (зона відпочинку на водоймі затопленого кар’єру).

   

 

Під час комісійного обстеження останнього встановлено, що територія поділена на зони відпочинку та обслуговування. Зони відпочинку забезпечені тіньовими навісами, зона обслуговування - кабінками для переодягання, душовими установками, вбиральнями, урнами та контейнерами для збору побутового сміття. Проведені поточні ремонти пляжного обладнання, покіс трави та бур’янів на прилеглій території, підсипка пляжної зони піском, дератизаційні роботи; встановлено достатню кількість урн для збору сміття, організовано вивіз твердих побутових відходів; придбані миючі та дезінфікуючі засоби, дозволені до використання Міністерством охорони здоров’я України.

Пляж Гайворонської міської територіальної громади також забезпечений накриттям від сонця, перевдягальнями, сміттєзбірними контейнерами, вбиральнею, територія прибрана. Під час функціонування місць відпочинку чергуватимуть рятувальники. Відповідні роботи з благоустрою місць масового відпочинку також проведені в Новоархангельській громаді.

В усіх офіційних місцях масового відпочинку досліджені зразки води поверхневих водойм на мікробіологічні, органолептичні та фізико-хімічні показники, відхилень не виявлено. Також проведено обстеження дна акваторій, які відведені для купання населення.

   

 

Головне управління Держпродспоживслужби області наголошує, що купальний сезон таїть досить багато небезпек для людського здоров’я, особливо на так званих «диких» пляжах. Адже тут вода та ґрунт (пісок) можуть бути джерелами різноманітних інфекційних, паразитарних захворювань та стати причинами харчових і нехарчових отруєнь.

Грибок, лишаї, ротавірусна інфекція, дизентерія, педикульоз, гепатит А та лептоспіроз – це лише невелика частина хвороб, якими можна заразитися під час перебування на стихійному пляжі.

Щоб уникнути випадків зараження зазначеними захворюваннями, необхідно дотримуватись наступних правил:

 • Відвідувати лише офіційні місця масового відпочинку на водних об’єктах.
 • Не купатися у водоймах, які розташовані поблизу фермерських господарств, очисних споруд, промислових підприємств, фабрик чи заводів. Викиди із забруднюючими речовинами з даних об’єктів можуть осідати як на воді, так і на поверхні ґрунту (піску). Це може спровокувати погіршення стану здоров’я, зокрема виникнення алергії, отруєнь тощо.
 • Уникати купання в непроточних водоймах (ставку, озері тощо). Адже в них розвиток небезпечних бактерій, паразитарних мікроорганізмів значно вищий ніж, наприклад, у річці.
 • Не дозволяти дітям сидіти та «закопуватися» в пісок. Адже на стихійних пляжах пісок не оновлюють і не проводять лабораторні дослідження, а глибина у 5-6 см є ідеальним середовищем для розмноження бактерій, мікробів та виникнення інфекційних захворювань.
 • Уникати пляжів, де може перебуватизначна кількість тварин і водоплавних птахів (вигул собак, водопій корів, гніздування диких качок тощо). Поблизу таких водойм зростає ризик заразитися гельмінтами та небезпечним захворюванням – лептоспірозом.
 • Під час купання уникати випадків заковтування води.
 • Не купатися відразу після сильного дощу. В цей період до водойм можуть потрапляти пестициди, гілля, бруд та сміття, які змиває дощем із земельних ділянок, домоволодінь чи сміттєзвалищ.
 • Для відпочинку на березі використовувати пляжний килимок та ходити у взутті.
 • Щоб не травмуватися та не підхопити збудника якоїсь хвороби, варто уникати водойм з великою кількістю водоростей та мулистим дном.
 • Після купання обов’язково прийняти душ з милом.
 • Не використовувати воду з водойм для миття овочів, фруктів.
 • Продукти харчуваннязберігати у закритому посуді, щоб на них не потрапили пісок чи вода з річки/ставку.
 • Перед споживанням їжі на пляжі обов’язково мити руки або використовувати антисептичні засоби.
 • Категорично відмовитись від споживання молочних продуктів, кондитерських виробів із кремовою начинкою та іншої продукції, яка швидко псується.Те ж саме стосується споживання продукції, придбаної «з рук» на пляжі.

Print
PDF
Email

Мапа сайту

Напрямки