Людям із порушенням зору
Стандартна версія
A+ A-

Що потрібно знати про нове антитютюнове законодавство?

Майже рік тому набули чинності норми закону, які забороняють будь-яке куріння в громадських приміщеннях, а також рекламу тютюнових виробів - особливо таку, що може стимулювати до куріння. Заборона стосується як звичайних, електронних цигарок, так і кальянів, травяних виробів для куріння тощо. З 11 липня 2023 року набули чинності й додаткові антитютюнові обмеження та впроваджуються нові жорсткі штрафні санкції.

Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоровя населення» передбачає наступне:

  • Розмір комбінованого медичного попередження про шкоду куріння (текст та графічне зображення) на пачках тютюнових виробів збільшується з 50% до 65% їхньої площі. Графіка має містити реалістичні зображення хвороб, спричинених курінням та щорічно оновлюватися.
  • Заборону продажу електронних сигарет та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особам до 18 років.
  • Впровадження вимог до маркування упаковок електронних сигарет, рідин, заправних контейнерів та бездимних тютюнових виробів.
  • Заборону використання смако-ароматичних добавок (фруктових, ягідних тощо) у будь-яких компонентах тютюнових виробів та електронних сигарет, оскільки такі вироби найчастіше приваблюють дітей та молодь, створюючи хибне враження про менш шкідливі наслідки вживання тютюнових виробів.
  • Заборону реклами, спонсорства та стимулювання продажу таких виробів, в т.ч. у мережі інтернет.
  • Розширення переліку місць, де забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів. Пропонується залишити можливість відведення місць для куріння всередині приміщення аеропортів. Міські, сільські, селищні ради зможуть додатково визначати вільні від куріння місця в межах своїх громад.

Графічні знаки в місцях, у яких заборонено куріння

У всіх місцях, у яких заборонено куріння (та тих, які визначені рішенням органу місцевого самоврядування), розміщується наочна інформація про таку заборону відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України (у редакції Закону №1978-IX), а саме: графічний знак про заборону куріння та текст «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено».

Наочність інформації слід тлумачити як розміщення, яке є видимим для споживача, надруковане чітким шрифтом і кольорами, які забезпечують читабельність інформації. Текст не може бути ні змінений, ні доповнений будь-якими іншими словами.

У разі не розміщення такої інформації відповідно до статті 20 Закону України №2899-IV (у редакції Закону №1978-IX) накладаються санкції в розмірі 1000 гривень.

Передбачені санкції за порушення заборони куріння чи розміщення попільничок та кальянів:

  • Для всіх суб’єктів, окрім закладів ресторанного господарства, у розмірі: перше порушення – 1000 гривень, повторне порушення протягом року – 10 000 гривень;
  • Для закладів ресторанного господарства: перше порушення – 3000 гривень, повторне порушення протягом року – 15000 гривень.
  • Пересічні громадяни за куріння у заборонених законом місцях теж можуть отримати штраф - 170-340 гривень.

Довідково. Вживання тютюнових виробів – один з основних факторів ризику виникнення неінфекційних захворювань (серцево-судинних, цукрового діабету, раку, хронічних обструктивних захворювань легень і розладів психічного здоров’я), що є причиною майже 84% усіх смертей в Україні.

Щоб запобігти поширенню тютюнокуріння у 2006 році Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну. Це перший міжнародний договір, який покладає на сторони юридичні зобовязання щодо виконання. Конвенція створена під егідою ВООЗ у відповідь на глобальну епідемію вживання тютюну, її ратифікувала 181 країна й вона охоплює майже 90% населення світу.

Print
PDF
Email

Мапа сайту

Напрямки