Людям із порушенням зору
Стандартна версія
A+ A-

«Вода для миру»

Під таким гаслом відбувся круглий стіл, ініційований Орхуським центром екологічної інформації обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського. Захід був присвячений Всесвітньому дню води, тож учасники обговорили роль води в організмі людини, проблеми у використанні водних ресурсів Кіровоградської області та план управління річковим басейном. До обговорення питань долучились і представники Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

Значення води важко переоцінити, адже завдяки їй з’явилось життя на Землі, вона присутня в усіх процесах життєдіяльності людини, використовується для пиття, приготування їжі, господарсько-побутових потреб. Необґрунтоване втручання людини в природні процеси, нераціональне використання водних ресурсів приводить до зменшення води в природі, наносить їй непоправної шкоди.

Але важлива не тільки сама наявність води, а ще її якість. На цьому акцентувала увагу головний спеціаліст управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Оксана Біленко.

Також вона зазначила, що під наглядом Держпродспоживслужби області знаходиться 2011 джерел нецентралізованого водопостачання та 275 водогонів, які забезпечують населення централізованим водопостачанням.

Більша частина населення області користується водою із поверхневої водойми Кременчуцького водосховища - джерела магістрального водогону ОКВП «Дніпро-Кіровоград». Поверхневі джерела централізованого водопостачання Іскрівського та Карачунівського водосховищ, річок Сугоклея, Південний Буг, Синюха та Чорний Ташлик забезпечують питною водою Долинську, Бобринецьку, Побузьку, Смолінську та Помічнянську громади. Також значна частина водогонів забезпечується водою з підземних джерел (свердловин, шахтних колодязів).

На якість води, яку отримує населення впливає стан джерел, з яких її отримують, тож першочергове завдання – захистити ці джерела від забруднення.

Адже забруднена вода може спричинювати різні захворювання у людей в залежності від речовин, які в ній містяться (наприклад, водно-нітратна метгемоглобінемія виникає внаслідок забруднення води нітратами і може мати летальні наслідки).

Крім того, вода може стати фактором передачі збудників інфекційних захворювань та причиною виникнення отруєнь, спалахів серед населення.

Важливо забезпечити недоступність джерел водопостачання для сторонніх осіб, не допускати забруднення території поблизу джерел водопостачання, не розміщувати свердловини, шахтні колодязі поблизу складів пестицидів, агрохімікатів, кладовищ, худобомогильників, вигрібних ям, об’єктів, діяльність яких пов’язана із використанням паливно-мастильних матеріалів, сільськогосподарських угідь, випасу худоби. Джерела необхідно герметизувати, захищати від потрапляння поверхневих стічних вод, атмосферних опадів.

Звичайно, отримати якісну воду з джерела не достатньо. Важливо доставити її до населення теж не забрудненою, а це вже стан споруд, мереж, які необхідно своєчасно ремонтувати, замінювати, проводити профілактичну промивку та щорічну дезінфекцію.

Для підтвердження якості та безпечності води встановлені періодичність досліджень та показники, за якими необхідно досліджувати воду (санітарно-хімічні, мікробіологічні).

Доповідачка зауважила, що питання забезпечення населення якісною питною водою є актуальним, тому щорічно заслуховується на засіданнях Державної, регіональних та місцевих комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, протокольними рішеннями визначаються першочергові завдання та шляхи їх вирішення.

Спеціалісти Головного управління у складі робочих груп беруть участь в обстеженнях підприємств централізованого та об’єктів нецентралізованого водопостачання, надають рекомендації балансоутримувачам, органам місцевого самоврядування щодо усунення виявлених порушень та контролюють виконання пропозицій.

Про стан питного водопостачання, досягнення та проблемні питання, що потребують вирішення на прикладі Кропивницького району, на території якого знаходиться майже половина підприємств питного водопостачання та громадських колодязів області, докладно розповіла головний спеціаліст відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Кропивницького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби області Тамара Третяк.

Спеціалісти Держпродспоживслужби області зазначили, що в цілому по Кіровоградщині у 2023 році досягнуто наступні позитивні результати:

 • зменшився відсоток об’єктів централізованого водопостачання, де відсутній балансоутримувач, без балансоутримувача залишається 7 водогонів,
 • зберігся на рівні минулого року відсоток підприємств питного водопостачання, на яких розроблені програми виробничого лабораторного контролю згідно з вимогами ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» та складені графіки відбору,
 • збільшився рівень організації виробничого лабораторного контролю води, яка подається населенню (на 86,9 % водогонів проти 72,2 % у 2022 році),
 • збільшився відсоток об’єктів централізованого водопостачання, де проведена профілактична дезінфекція (72,7 % проти 54,5 % у 2022 році),
 • покращилась ситуація з усіх показників щодо утримання власних колодязів у закладах освіти та охорони здоров'я.

Водночас проблемними питаннями, які потребують вирішення залишаються:

 • проведення інвентаризації та прийняття на баланс об’єктів водопостачання,
 • балансоутримувачі водогонів та органи місцевого самоврядування не приділяють належної уваги дотриманню режиму охорони джерел централізованого водопостачання,
 • протягом 2021-2023 років не визначені зони санітарної охорони у 9 громадах, санітарно-технічний стан зон санітарної охорони незадовільний, благоустрій їх не виконаний на 21 водогоні, в межах зон санітарної охорони розташовані водойма, садибна житлова забудова, приватні городи, вигреби, що заборонено,
 • відсоток охоплення виробничим лабораторним контролем громадських колодязів дещо збільшився, але становить лише 19,1 % проти 13,7 % у 2022 році,
 • рівень паспортизації громадських колодязів знизився до 21,3 %, це найнижчий за останні роки, при цьому, періодичність здійснення виробничого контролю не дотримується,
 • проведена профілактична дезінфекція в 34,9 % джерел нецентралізованого водопостачання, що є недостатнім, особливо в умовах воєнного часу,
 • для запобігання виникнення епідемічних ускладнень, пов’язаних із питною водою, на водогонах, де вода не відповідала вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 у 2021-2023 роках, балансоутримувачі не вживають дієвих заходів для покращення її якості.

Тож Головне управління закликає докладати спільних зусиль для збереження якості води – води для здоров’я, води для життя, води для миру!

 

Print
PDF
Email

Мапа сайту

Напрямки